Zimní slunovrat označuje klíčovou část přirozeného ročního cyklu. V hmotném smyslu se Slunce vydává na novou pouť směrem k delším a delším dnům a novému období růstu a obnovy. V duchovním smyslu nás upomíná na to, že stará cesta musí vždy zemřít, aby mohla začít nová. Přijďte s námi 20.12.2021 oslavit Zimní Slunovrat a přicházející delší dny jógou.

Těším se na vás v 17.30 hod ve Sportovní hale Svojsíkova v Českém Těšíně.
Rezervace míst na T: 608 713 042

Zimní Slunovrat očima našich předků

Okamžik zimního slunovratu je vlastně okamžik, kdy se naše severní polokoule nejvíce oddálí od Slunce. V období zimního slunovratu je na severní polokouli nejkratší den a nejdelší, až šestnáctihodinová noc. Od této chvíle se ale začnou dny pozvolna prodlužovat až do letního slunovratu. 

Tento astronomický jev sledovali naši předkové odpradávna. Pro naše předky byl tento čas přímo magický, protože jim vracel teplo a světlo, které pro ně představovaly nejen prostředek obživy, ale také základní faktor přežití. Podle pradávné tradice došlo v tomto období ke zrození boha Slunce. Oslavy zimního slunovratu byly u Slovanů postupně nahrazeny křesťanskými Vánocemi, kdy oslavy zrození slunečního božstva byly nahrazeny svátkem narození Ježíše Krista. 

Pro naše keltské předky znamenala tato noc příchod naděje a života, jež pro ně představovalo slunce – zdroj životadárného světla a tepla. Proto tento den oslavovali zapalováním ohňů, jejichž světlo a teplo mělo přivolávat sílu slunce a zároveň oslavit jeho návrat. Znovuzrození slunce přinášejícího světlo, teplo a život slavily ale i další staré kultury – tedy nejen Keltové, ale také Germáni, Egypťané a Římané. Uctívání slunce a oslava jeho návratu tak patří mezi tradice, které jsou s člověkem spjaty odjakživa. Slunce znamenalo, že zima se všemi hrůzami, které s ní souvisejí, pomalu končí a že nastává období veselí, radosti, světla a tepla – čas, kdy bude zase lépe.

Pojďme společně uctít památku starověkých generací a oslavit přicházející delší dny jógou. Těším se na vás. 🙂

 

KONTAKTOVAT

Každý jsme jedinečný. A podle toho je třeba nastavit také cvičení, výživu a relaxaci. Teprve pak dosahujeme výsledků, po nichž toužíme. 

Iveta Kochová – je zkušená profi trenérka fitness a Body and Mind lekcí, která má za sebou mnoho vzdělávacích programů a vedení osobních i skupinových tréninkových lekcí. Působí jako kondiční trenér v hokejové akademii HC Oceláři Třinec a zároveň vede hodiny aerobiku a fitness v Českém Těšíně (bossu, power jóga, pět tibeťanů, zdravá záda, chi-toning, aj.). Prozradí vám, jak se dobře starat o své tělo a naučí Vás správně cvičit, což bude mít vliv nejen na fyzický vzhled a psychiku, ale také na celkový zdravotní stav.